Kérdésed van?
Írj nekünk!



Bár szeptemberben még sokszor melegen sütött a nap, az éjszakák gyakran meglehetősen lehűltek, jelezve, hogy ismét fűtésszezon kezdődik. Menjünk elébe a hidegnek: készüljünk fel a fűtési időszakra! Sokan nem tudják, hogy egy átlag magyar háztartásban a fűtésre megy el a család költségvetésének nagy része, pedig rengeteg energiát és pénzt megtakaríthatunk – és szén-dioxid kibocsátásunkat is jelentősen csökkenthetjük! – ha átnézetjük a berendezéseket, szigetelünk, átgondoljuk és megváltoztatjuk szokásainkat. Érdemes tehát megfontolni az alábbi tippeket, ötleteket!
Szigeteljük otthonunkat!
Szigetelésből sosem elég, minél több, annál jobb! A meleg nagyjából fele a falakon, ablakokon, padlón, és a tetőn át távozik, azaz, ha ezeken a pontokon nincs megfelelő szigetelés, jóval többe fog kerülni a tél. Keressünk meg tehát minden rést és hézagot (ha biztosra akarunk menni, csináltassunk otthonunkról hőtérképet) és találjuk ki, hogyan szigeteljük a kérdéses területeket.
Az utólagos ajtó- és ablakszigeteléssel akár 15-20%-ot is megtakaríthatunk, ami tekintve a mai borsos gázárakat, igencsak figyelemreméltó.Az Ökoszolgálat honlapján található módszer segítségével minden előképzettség nélkül egy nap alatt szigetelhetjük nyílászáróinkat saját magunk is. A módszer lényege, hogy a fa nyílászárónk tokjába vagy a szárnyrészébe egy marógéppel nútot/hornyot készítünk, és az előre lemért hézagtávolságnak megfelelő, szilikon alapú szigetelőanyagot a nútba illesztjük. Megtérülési ideje 1,5-2 év, és élettartama sokkal hosszabb, mint a ragasztós szigetelőcsíkoké, akár 15 év is lehet.
A szigeteléshez szükséges marógépet bérelni lehet az Ökoszolgálattól, a bérleti díj 3,5 napra 8.000 forint, a szilikon szigetelő csík pedig megvásárolható 180-220 Ft/m áron. A szigetelő gép online előjegyezhető az Ökoszolgálat honlapján.
A karbantartás mindig hatékony módszer!
Megtakarítás kalkulátor
Számoljuk, ki melyik fűtőanyaggal mennyibe kerül a fűtés: http://apps.biosolar.hu/fuelcalc/.
Ha korszerűsítünk, és épp azon gondolkodunk, milyen berendezésre cseréljük a régi fűtést, vagy épp építkezünk és a leghatékonyabb/legolcsóbb fűtési rendszert szeretnénk a házba, látogassunk el ezekre az oldalakra! Az itt található kalkulátorok segítségével kideríthetjük, a családi költségvetés fűtésre szánt összegéből milyen fűtőanyaggal járunk a legjobban. Adjuk meg a hőszükségletet, a fűtőanyag fajtáját és egységárát, majd a kalkulátor kiszámolja, mennyi lesz az éves fűtésköltség.
Az összeállítás a „Klímabarát háztartások – Útmutató családoknak” című kiadvány felhasználásával készült, amely a Nagycsalád – kis lábnyom projekt kiadványa, és letölthető a Kislabnyom oldalról vagy igényelhető a szerkesztőség címén.
A tippek és ötletek forrása a Kislábnyom Hírlevél 5., 17. és 47. száma.
A tipp letölthető INNEN.