Kérdésed van?
Írj nekünk!



Gyakori jelenség az őszi levélégetés, mely nemcsak környezetszennyező (pedig egy tanulmány szerint egy nagyobb kupac avar 6 órás égésével annyi szállópor keletkezik, mint 250 autóbusz 24 órai folyamatos közlekedése során), de az égetés során sok hasznos szerves anyag is „elvész”. Pedig, ha belegondolunk, a kertes házaknál keletkező „felesleges" növényi részeket (levágott fű, lomb, gallyak stb.) egyszerűen hasznosíthatnánk komposztálással. A természetes folyamatok során ezek a növényi részek lebomlanak és értékes humuszban gazdag anyag keletkezik, mely talajerő utánpótlásként és a talajminőség javítására is egyaránt hasznosítható.
Ha sok falevelünk van, a komposztáló közelében dróthálóval elkerített helyen tároljuk. Tavasszal apránként a komposztálóba tehetjük, de külön is komposztálhatjuk. Lehetőleg különböző fák leveleit keverjük össze, felaprított faágakkal és gallyakkal folyamatosan rétegezve. Az őszi esőzéseknél védjük takarással a komposzthalmot!
Érdemes tudni, hogy minden falevél komposztálható. Gyakori vita tárgyát képezi a diófalevél, melyről sokan – tévesen – azt gondolják, hogy nem komposztálható, mivel a benne lévő allelokemikáliák korlátozzák más növények növekedését. Így a káros őszi lomb égetések egyik fő célja megszabadulni a diófalevéltől.
Ruszkai György a fenti kérdés tisztázására kutatása során összehasonlította a vegyes gyümölcsfa lombból és a diófalevélből készült komposzt csírázást segítő és zöld tömeget növelő hatását, melynek részletes eredményei online megtekinthetőek. Az eredmények megerősítést adnak arra nézve, hogy ne féljünk komposztként használni a diófalevelet, csak adjunk neki elég időt, hogy komposzttá érhessen! Ajánljuk mindenkinek, hogy próbálja ki!
A komposztálásról: www.kothalo.hu/kiadvanyok/kompfuz.pdf
Az avar égetésről: http://www.kothalo.hu/kiadvanyok/23.pdf
A kertből származó növényi részeken (levágott fű, levél, gallyak stb.) kívül még számtalan dolog kerülhet a komposztba. Érdemes átböngészni az alábbi listát, biztosan lesz köztük néhány meglepő! :)
(Ezeket inkább rejtsük a komposztkupacba...)
A tipp forrása a Kislábnyom hírlevél 27. és 91. száma