Kislábnyomos életmód
Feltűnően olcsó volt a farmerod? Valami nem stimmel...
Nem túlzás talán azt állítani, hogy az átlagember által megfizethető, olcsó ruhák jelentős részét éhbérért dolgozó, napi 12 órában a varrógépeik fölé görnyedő nők és férfiak varrják valahol a fejlődő országok lepusztult, életveszélyes ruhagyáraiban. Akit ez egy kicsit is zavar, abban jogosan merülhet fel a kérdés, hogy mennyibe kerülne az a ruha, amelynek előállítása biztosan nem került senki egészségébe vagy neadjisten életébe. A cikkben a farmergyártók háza táján nézünk körül.
Akikre büszkék vagyunk: interjú "energiaközösségezőkkel" - A világ összes problémáját érintettük és megoldottuk
Nagyüzemi húsra kivetett adó vagy felelős állattartás – melyik jelent inkább megoldást? Vagy mindkettőre szükség van?
A Kislábnyom hírlevél legutóbbi, 104. számában jelentettük meg a The Guardian húsadóról szóló cikkét, melyre válaszul – nagy örömünkre – „tollat” ragadott a marhák védelmében a Csenderes Biodinamikus Gazdaság vezetője, Póth Virág biogazdálkodó, aki szerint inkább a tartás módjáról és mértékéről kellene beszélni, és nem lenne igazságos minden esetben "klímabűnözőknek" kikiáltani a marhákat.
Levelében sok fontos dolgot említett, amit szeretnénk Olvasóinkkal is megosztani.
A felelős (legeltető), klímabarát állattartásról bővebben – kiadványok és érdekes linkek
Míg a nagyipari állattartás komoly tényező a klímaváltozás előidézésében, az ökológiai állattartás csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását. Sőt, vannak olyan vélemények is, hogy a legeltetéshez való visszatérés jelentősen enyhítheti a klímaváltozás problémáját.
Bővebben
Egy jelentés szerint elkerülhetetlen lesz a klíma- és egészségügyi válságot enyhítő „húsadó” - el kell, hogy induljunk a kevés-húsos életmód felé?
Öt-tíz év múlva bevezethetik a húsfogyasztás gyors világméretű növekedését megfékezni próbáló, a húsevés klímaváltozásra gyakorolt hatását és káros egészségügyi hatásait mérsékelni próbáló „büntetőadókat”, írja egy iparági befektetők részére készült jelentés.
Kedvcsináló szezonális, húsmentes receptek a Kislábnyom
hírlevél íróitól
Négy téli(es), laktató, színes-illatos-egészséges recept zöldségekből :-)
Birtokolni vagy létezni: természeti katasztrófa esetén ez nem kérdés.. És a hétköznapokban?
Korunk fogyasztói kultúrájában fuldoklunk a tárgyakban, de a feleslegtől nem igazán tudunk megszabadulni. Azt gondoljuk, a megoldás a rend, és egyre több és nagyobb dobozt vásárolunk, rendrakási tippeket és trükköket keresgélünk.
Amire valóban szükségünk van, az az, hogy egyrészt szabaduljunk meg a feleslegtől, másrészt, hogy kevesebb dolgot akarjunk megszerezni, vagyis csökkentsük a birtoklás iránti vágyunkat!
Hogy csináljuk mi? A kislábnyom-csapat ünnepi készülődése
A kislábnyomos életmód sokszínű... ezt bizonyítja a Kislábnyom hírlevél írói-szerkesztői csapatának sokszínű, kisebb lábnyomra törekvő ünnepi készülődése, menüje és pihenése is, amit szeretettel osztunk meg Olvasóinkkal.
Rovar-armageddon: lesz mit ennünk a nem is olyan távoli jövőben?
Vajon melyik a világ legfontosabb környezeti problémája: a klímaváltozás, a légszennyezés, az édesvízkészletek fogyása, a mindent ellepő műanyaghulladék vagy a városok terjeszkedése? George Monbiot, a The Guardian című lap újságírója szerint nem a felsoroltak között van a legsürgetőbb probléma. Annak ellenére, hogy a klímaváltozás hatását már szinte a világon mindenhol a "bőrünkön érezhetjük", csak a harmadik helyre kerülne két olyan probléma mögött, amelyek ma nem kapnak elegendő figyelmet.
Kislábnyomos időgazdálkodás: hosszabb és lazább hétvégék, kevesebb munkaóra
Ideje lenne megkérdőjeleznünk a munkáról alkotott elképzeléseinket és olyan alternatív életmódokat kéne népszerűsítenünk, amelyek kevésbé munkaorientáltak. A kevesebb munkának és lazább hétvégéknek köszönhetően lehet, hogy jobban végeznénk a feladatainkat, és az életünket is boldogabbnak látnánk.
És nem elhanyagolhatóan még akár fogyasztásunk is csökkenhet!
Ha van időnk megfigyelni reggeli kávézás közben a csésze szélén egyensúlyozó, majd ujjunkra szálló lepkét, jó úton járunk :-)
Kislábnyom: elmélet és gyakorlat
Írjuk, készítjük a Kislábnyom hírlevél 100. számát... Várjunk csak: 100. számát?!?!
Ki gondolta volna, amikor az első számot terveztük Antal Orsival, 2010-ben... Persze, reménykedtünk, hogy nem csak egy évig, aztán még egy évig, a Kislábnyom pályázati programok végéig, tudjuk majd megjelentetni, de hogy eljutunk majd a VIII. évfolyamig és a 100. számig: hát, nem gondoltuk volna. De nagyon örülünk, hogy sikerült, és örülünk, hogy sok olvasónk van. :) Köszönjük az olvasást, érdeklődést, támogatást!
1. szám: ültetünk, 100. szám: ünneplünk
(Mielőtt bárki megjegyezné: igen, műanyag cuccok vannak a kezünkben, de többször lettek használva és utána szelektívbe kerültek... Nem a legjobb megoldás, fejlődünk még mi is :) )
(Képek: GreenDependent)
És mivel nyolc évfolyam és száz szám hosszú időszakot ölel fel, arra gondoltunk, talán érdemes körüljárni, miért is Kislábnyom a nevünk? Mit értünk a kislábnyom és a kislábnyomos életmód alatt? És hogy igyekszünk ezt megvalósítani mindennapi életünkben mi, a Kislábnyom hírlevél jelenlegi szerkesztői és írói?
30 napos pénzdiéta – el tudnád képzelni?
Nincs csoki. Nincs ruhavásárlás. Semmi mozi vagy színház. Egy hónapig csak a legszükségesebbekre költhetsz – ahogy Joanne O’Connell író is tette, amikor vállalta a kihívást.. Az alábbiakban kiderül, hogyan boldogult. „Az, hogy a barátaimnak szánt ajándékokat is magamnak kellett elkészítenem, csak egy volt a sok új tapasztalatból, amit ez az egy hónap adott. A lehetőségeim egyáltalán nem szűkültek azzal, hogy vissza kellett fognom a kiadásaimat, sőt: könyvtártag lettem, cipőt kértem kölcsön egy barátnőmtől, és a szekrény mélyén rejtőző régi fagyigépemet is újra használni kezdtem.”